DoDEA Teacher of the Year Recipients

2024
Recipient Press Release
Ms. Kerrie Gill
ELA Teacher
DoDEA Announces 2024 Teacher of the Year
2022
Recipient Press Release
Rachel Guilfoyle
5th Grade Teacher
DoDEA Announces 2022 Teacher of the Year

District Teachers of the Year Recipients

2025

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Dr. Erica Edwards Heroes ES 3rd Grade
Southeast Dr. Tracy Stockdale McBride ES 2nd Grade
Europe East Ms. Susan Harris-Boring Kaiserslautern MS 6th Grade
South Ms. Katie Wilford Rota MHS Special Education
West Ms. Molly Miller Liberty IS 4th Grade
Pacific East Ms. Barbara Hertz Yokosuka MS Information Specialist
South Mr. Michael Callahan Amelia Earhart IS 5th Grade
West Mr. Edward Rozzi Humphreys HS 11th Grade ELA and AP Language and Composition

-

-

Dr. Dianesia L. Jones Virtual School (DVHS) Mathematics Educator

2024

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Jonathan M. Willis Tarawa Terrace ES Special Education
Southeast Kerrie A. Gill Scott IS ELA
Europe East Cindy J. Holland Wiesbaden MS 6th Grade ELA
South Marla L. Echols Rota ES 3rd Grade
West Tanamatha D. Wood Shape HS ELA
Pacific East Megan N. Bartl Elliott ES 2nd Grade
South Nicole A. Parker Ryukyu MS 8th Grade ELA
West Dr. Julia C. Jones Humphreys MS 5th Grade

2023

Region District 2023 TOY School Position
Americas Mid-Atlantic Ms. Jennifer Lubba Gordon ES 3rd/ Math Intervention
Southeast Dr. Laura Alvarez Ft. Knox MHS AP Language/ ELA /Drama
Europe East Ms. Oona Delaney Landstuhl ES 2nd grade
South Mr. Timothy Ramey Vicenza MS 6th grade Math/Science
West Ms. Jennifer Mench Spangdahlem MS 6-8 Science/AVID
Pacific East Ms. Rachel Strader Sullivan ES 5th grade
West Mr. Paul Cuaresma Guam HS 9-12 Physics

2022

Region District 2023 TOY School Position
Americas Mid-Atlantic Dr. Maria Sanjurjo Antilles HS 11-12 Math
Southeast Erin Crossan Fort Campbell HS 6-12 ELA
Europe East Elisabeth Shuba Ramstein Intermediate School ESOL 3-5
South Cheryl Williams Sevilla EMS SPED/AAPS/ESOL/Art Teacher K-8
West Jessica Mitchell Alconbury MS/HS 6-12 Visual Arts
Pacific East Pamela Tucker Robert D. Edgren MS/HS 7-8th & 11-12th ELA
South Christina Scarborough Amelia Earhart Intermediate School Math Specialist/3rd Grade Teacher
West Rachel Guilfoyle Daegu ES 5th Grade Teacher

 

2021

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Victoria Russ Crossroads ES 3rd Grade
Southeast Trinna Freeman Faith MS 8th Grade Science
Europe East Radley Ramirez Baumholder MHS Educational Technologist
South Lachanda Garrison Bahrain ES 2nd Grade
West Caletha Ellis Lakenheath HS 9th to 12th Grade AP U.S. History, Psychology, Sociology, and U.S. History
Pacific East Michael Pope Zama American MHS 7th Grade STEM
South Angie Fino Stearley Heights ES Math Support Specialist
West Laird Sessions Daegu ES Advanced Academic Programs and Service Specialist

2020

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Kari Dahl Poole ES Gifted Resources
Southeast Alysia Durham Fort Campbell HS Mathematics
Europe East Dawn MacFarland Stuttgart HS Language Arts & Humanities
South Stacy Knappe Vicenza HS English
West Patricia Crow Lakenheath ES Literature
Pacific East Rachel Baker Ikego ES Mathematics
South Dr. Tracy Rice Kadena ES English
West Antoine Sharpe Humphreys MS Mathematics

2019

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Theresa Martin Quantico MHS Advanced Placement American Government, Model United Nations, and Honors Global Studies
Southeast Stephanie Marley Ikego ES Mathematics
Europe East Rosewitha Timbrell Wiesbaden HS German
South Anna Sansone Vicenza MS 7th Grade Science
West Colleen English Spangdahlem ES 5th Grade
Pacific East Courtney Conover-Woodworth Yokota West ES Special Education
South Megan Reyes Kadena MS Social Studies & Science
West Emily Hatch Daegu ES Preschool-5th Grade Music

2018

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Kara Ball Quantico MHS STEM and PBL 
Southeast Kenneth Jankowski Ft. Campbell HS Model United Nations and all levels of German
Europe East Tricia Surinak, ED.D Ansbach MHS Mathematics & Social Studies
South Erin Goodfellow Vicenza MS 4th Grade
West Shawna James Lakenheath ES 3rd Grade
Pacific East Kimberly Deverick John O. Arnn ES Kindergarten
South Erika Wooton Kubasaki HS Spanish & Music
West Rebecca Lentz Daegu MHS Mathematics & AVID

2017

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Jessica reagle Brewster MS 6th-8th Grade Special Education
Kelly Sears Hampton PS Pre-Kindergarten
Carmen Veray Antilles MS Special Education
Southeast Kelisa Wing Faith MS 8th Grade Language Arts and Reading
Lisa Reed Pinckney ES 4th Grade
Sonja Roberts Van Voorhis ES Kindergarten
Europe East Richard Dysinger, Ed.D. Ramstein IS 5th Grade
Patricia McDonald, Ph.D. Robinson Barracks ES Kindergarten
South Nicole Hoff Vicenza ES Art
West Randi Dalton Liberty IS Gifted Education 
Pacific East Ben Kolodziej Arnn ES Gifted Education/K-6
South Ronald Coia Kubasaki HS English and Social Studies
West Denise Chargualaf Guam HS Chemistry
  Tracey Van De Veire Seoul American HS Moderate/Severe Special Education Teacher

2016

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Mary Hansen Crossroads ES STEM Teacher and Instructional Coach
Lisa Williams Hampton PS Special Education (LIMM)
Ashley Melton Heroes ES 4th Grade
Southeast Bridget Lester Fort Rucker PS Gifted Education
Sonja Roberts Van Voorhis ES Kindergarten
Kacey Toole Lincoln ES 3rd Grade
Kathy Holley Bolden EMS Gifted Education
Europe East Michael Lee Dodd II Robinson Barracks EMS Science
Gariann Wrenchey Landstuhl ES Language Arts and AVID
South Christopher Kaldahl Rota MHS Science
West Todd Mitchell Shape HS Science
Pacific East Catherine Mince Yokota MS Social Studies
South Allyson Snowden Kadena MS English and Social Studies
West Denise Sheedy Andersen ES Kindergarten
Michael Perez Seoul ES Music

2015

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Kelly Melvin Albritton MS PE and Health
Maryellen Tissandier Tarawa Terrace ES 4th Grade
Tricia Willis West Point MS Science and Health
Southeast Lota Bryans Patrick L. Kessler Reading Instructional Specialist
Lynn Irwin Fort Rucker PS 1st Grade
Jessica Krachenfels Pierce ES 3rd Grade
Europe East Sarah Loomis Kaiserslautern ES 6th Grade ELA
Louise Thompson Ansbach ES 1st and 2nd Grade
South Kristina C. Munoz Aviano ES 3rd Grade
West Daisy Alegre-Crus Lakenheath HS AP Psychology and AVID
Pacific East Jeff Sparling Sullivans School 3rd Grade
South Sarah McKinney Kadena HS English and Literature
West Donna J. Rhodes Andersen ES 1st Grade
Katie Biggs Seoul American ES Kindergarten

2013

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Maureen Holt Dahlgren School Pre-K to 8th Grade
Marnie Louise Albertson Brewster MS 6th to 8th Grade Read 108
Southeast Sylvia Patrick Fort Rucker ES 6th Grade Science
Felice Wahlberg Fort Knox MHS AVID
Evetta Johnson Pinckney ES 3rd Grade
Europe East Daniele Massey Vilseck HS Algebra
Christopher S. Thomas Wiesbaden MS 8th Grade Science
Michael Brust Ramstein HS Mathematics
South Maribel Bastidas David Glasgow Farragut MHS Spanish
West Jan Starnes Lakenheath MS PE
Pacific East Dr. Kitara D. M. Jordan Darby ES Kindergarten
Eric Ebert Bechtel ES Educational Technologist
West Jacob Dowdell Jr. Andersen ES 3rd Grade
Tracy Stockdale Casey ES 1st Grade

2012

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Julia Eckl Goodrich Gordon ES 3rd Grade
Tim Proskauer Antilles MS Social Studies
Southeast Jo Brooks Virtual HS AP Calculus
Tracey Fairfax Kessler ES 3rd Grade
Geary Schwartz Fort Campbell HS 9th to 12th Grade Math/Algebra
Rebecca Hill Maxwell AFB EMS Gifted Education
Europe East Ryan Goodfellow Vilseck HS Algebra
Casey Burkhardt Patch HS English Language Arts
South Angela Wilson Vicenza MS Language Arts/Forensics
West Kim Mitchell AFNORTH School Literacy Coach
Elise Rosch Spangdahlem ES 4th Grade
Pacific East Daniel Galvin Yokota HS Discrete Math, AP Statistics
South Marsha Post Zukeran ES Elementary Math Support Specialist
West Jean Marie Tuquero McCool EMS 1st Grade
Bernadette Schlueter McCool EMS Assistant Principal

2011

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Maria T. Napoli Antilles MS English
Southeast Kathy Henley Faith MS Chinese Language
Jan Selvitelle Scott MS English
Deborah Hudson Bailey Fort Bragg Social Studies
Phyllis Smith Fort Stewart Reading and Math
Europe East Angelica L. Jordan Mannheim ES Spanish Immersion and Spanish FLES
Alina Rozanski Bavaria District Music and Social Studies
Micheline Eloise Huntley Kaiserslautern District Reading and Language Arts
South Anita Ann Hacker Isles District Language Arts and Social Studies
Cynthia Murr Watkins Mediterranean District Philosophy
Pacific East Michelle K. Foust The Sullivans School 1st Grade and Math Support
South Ronald Michael Geist Kubasaki HS Instrumental Instructor
West Suzette Nelson Guam Language Arts and ESOL
Lori Diane Lundy Seoul Reading

2010

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Lynn Magalong Lowe Quantico MHS Science, Math, and Economics
Darla Williamitis Irwin IS Special Education
Southeast Pam Koon Dexter ES PE
Schultz-von Hawker Fort Campbell Schools English Language Arts
Mitch Finley Kessler ES Educational Tech.
Europe East Susan Morris Boeblingen EMS Social Studies
Gretchen Wall Vilseck ES Kindergarten
Cleo Strazdas Wtzel ES Kaiserslautern District Gifted Education
South Suzanne Sperl Livorno Unit School Visual Arts
  West Margaret Bruce Lakenheath MS Science
Pacific South Seth Renquist Kadena ES Japanese, Partial Immersion
West Juana M. Aguon Guam HS Algebra, Geometry, and AVID
Clover Stephenson Osan American ES Literacy Support Specialist

2009

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Kristen S. Smith Burrows ES Gifted Education
Southeast Sharon Del Gobbo Stowers ES Art
Bob Roach Scott MS Social Studies, Speech, and Drama
April St. Clair Pierce ES Kindergarten
Angela M. Stephens Laurel Bay IS 3rd Grade
Europe East Dorothy Goff Goulet Kaiserslautern HS 7th to 12th Grade
Laura Boles Bavaria District 4th and 5th Grade
South Kina Billmaier-Stallings Heidelberg MS 7th Grade Math and Science
Pacific East Lisa Marie A. Arroyo Kinnick HS Special Education
Deidre A. McAlpin Sullivans School 4th and 5th Grade
Kathleen B. Smith Okinawa District Literacy Support Specialist
South Gary L. Marvel Bahrain HS Music
West Chad M. Casciani Daegu ES Literacy Facilitator and Literacy Support Specialist
Janet C. Goldhorn Guam HS Music

 

2008

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Iliada Sierra Antilles MS Math and Science
Southeast Margaret Koger Dexter ES Gifted Education
Stephanie Raby Kentucky District 2nd Grade
Ellie Micklos North Carolina/Fort Stewart District 3rd Grade
Michelle Hrabanek North Carolina/Fort Stewart District PE
Europe East Shannon O'Dell Kaiserslautern ES Kindergarten
South Cathleen Marziali Naples ES Kindergarten
West Courtney Skelly Heidelberg District 2nd and 3rd Grade
Maggie Detchon Isles District Special Education
Pacific East Aimee Guignon Korea District Gifted Resource
South Veronica Finney Okinawa District 4th Grade
West Mary Perez Williams Andersen MS Math and Social Studies
Stephanie Richardson Japan District  

2007

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Linda W. Anders   2nd Grade
Southeast Patricia A. Laney Murray ES 4th Grade
Mary Katherine O'Connor Maxwell AFB EMS 2nd Grade
Carol Y. Johnson   2nd Grade
Dorothy C. Lassey    1st and 2nd Grade
Europe East Jacqueline M. Gustaferro   Language Arts Reading Specialist and Literacy Coach
South Karen Van Balen   4th Grade
Vicki L. O'Brien Yokota HS PE and Health
West Barbara J. Lee Lakenheath HS Math and Computer Science
Pacific East Bonnie Seeley   Social Studies
South Timothy M. Black Kadena HS Music
West Eric Eisaman Guam HS Physics and Math
Jennifer M. Smith Daegu ES Instructional Support Specialist

2006

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Nora E. Alman Quantico MHS Social Studies
Debra Bryant Lejeune HS PE
Steven LaSalle Antilles MS Math/Algebra
Southeast Deborah Jane Newman Mahaffey MS 6th Grade English and Reading
Sherri O. McKendree   PE
Susan DeLoach Diamond ES 2nd Grade
Europe East Athanasia Lionikis Kaiserslautern MS Family and Consumer Science
Shawn Rodman Hohenfels MHS Special Education
South Patricia J. Salerno Vicenza ES Italian Language Immersion Program
Rick Burcham   Math and Science
West Alberta Clemmer   English and Humanities
Pacific East Paul Brennan E.J. King HS Social Studies and Journalism
South Louise Thompson Zukeran ES Sure Start Program
West William F. Wilder   Chemistry and Physics
Jizela Dutka-Chirichetti Guam HS Japanese Language and Culture

2005

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Mildred J. Prince Antilles HS Business Education and English
Audrey Butler West Point ES 1st and 2nd Grade
Julie Ann Fulton Brewster MS Science
Southeast Angelique R. Cotton Faith MS Read 180 and AVID
Deborah Walter Elliot ES 1st Grade
Europe East Karen Corey Wiesbaden MS Math
Sandra Ramon-Jenet   Special Education
South Elizabeth Denise Click   Kindergarten
Nancy Woolson Naples HS English
West James Greg Holladay Vogelweh ES Social Studies
Pacific East Rodney Coryer M.C. Perry ES Math and Science
South Regina Golder-Shepa Kinser ES Kindergarten
West Irene Dugdale Lee   Instrumental Music
Deborah Krull Andersen MS Language Arts reading Specialist

2004

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Ada G. Debien Antilles ES 4th Grade
Sharon D. Adinolfi Quantico MHS English, Drama, and Video
Maryann Williams Holbrook ES Guidance Counselor
Southeast Joyce S. Loyd Lucas ES 5th Grade
Lorri M. Blanchard Faith MS Multiage
Karen Twitty Brittin ES 5th Grade
Europe East David M. Becher Bad Aibling American School English and Spanish
Heide Hurd Giessen ES PE
Denise Ann Webster Ramstein ES German Immersion
South Lisa Mary Eckhoff Aviano ES 2nd Grade
West Jacqueline K. Mayo West Ruislip ES Multiage
Pacific East James O. Hashman M.C. Perry HS Music
South Karin C. Mordt Bob Hope PS 3rd Grade
West Kirsten D. Downey Andersen ES 5th Grade
Edward Gravlin Taegu American School Science and AVID

2003

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Leticia Solis-Jordan Antilles HS English
Temple Thomas Wood Devers ES 1st Grade
Rochelle H. Grey Quantico MHS Media Specialist
Southeast *Deborah Burney Hadley Andre Lucas ES Media Specialist
Vanessa B. Coleman Stone Street ES 4th Grade
Barbara Culwell Stowers ES 1st Grade
Betty Brandenburg Yundt Walker IS 5th Grade
Pamela Anne Satterfield Laurel Bay PS Kindergarten
Nancy Cooper Maxwell AFB 5th Grade
Marilyn D. Carter Brittin ES Language Arts Reading Specialist
Europe East Daniel G. Nukala Ramstein American HS English
Wilhelmina Elizabeth Pearson Illesheim ES English
Daniel James L'Esperance Mark Twain ES 4th Grade
South Melora Lee Cann Vicenza ES 3rd Grade
West Mark Love Lakenheath ES Language
Pacific East Naomi Fung Mayer M.C. Perry ES Kindergarten
South Janann D. Stroud Kinser ES 1st Grade
West Kenneth H. Younkin Seoul American MS Fine Arts
Martha C. Sudo Andersen ES 5th Grade

2002

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Leticia Solis-Jordan Antilles HS English
Mira L. Moehrke Tarawa Terrace ES Special Education
Valerie Krum Irwin MS 5th Grade
Southeast *Jolene Jenkins Mahaffey MS Language Arts & Reading 
Kathy Robinson Robins ES Special Education
Donato Cuadrado Roosevelt Roads HS English
Earnestine Abron Ezekiel Dexter ES Kindergarten
Claudia R. Castenir Fort Knox Community Schools Reading Recovery Leader
Kathryn Marie Sheets Diamond ES Math Resource
Linda G. Serrano Guam South EMS Language Arts and Reading
Joanne Woodworth West Point ES Physical Education
Jo Ann M. Hudson Hood Street ES 2nd and 3rd Grade
Europe East Janet I. Price Hainerberg ES Kindergarten
Frank J. Nosal Ramstein Schools Educational Technologist
Jan Bennett Hohenfels American HS Language Arts
South Nancy Hottinger Aviano HS Journalism
West Bobbie L. Greenawald Brussels American School English as Second Language and Gifted Education
Pacific East Bonnie Higbee Zama American HS Information Specialist 
South Dannette Smith Jackson Bechtel ES 4th Grade
West Clover M. Stephenson Osan ES 1st Grade

2001

Region

District

Teacher

School

Position

Americas Mid-Atlantic Millie Harris Stowers ES Special Education
Peggy O'Neal Anderson Diamond ES Gifted Education
Kathy Moore Bearden Kentucky District  
James Pearson Quantico MHS  
Southeast Jane Boyd-Hamilton Alabama District  
Betty A. Garren South Carolina District  
Mary Ann Harde Fort Bragg District  
Mary Elizabeth Hetter Camp Lejeune District  
Amy M. Kostelnik-Insley Kentucky District  
Helen L. Wall Alabama District  
Europe East Debra Knudsen Hanau American MS  
Jennifer L'Esperance Heidelberg District  
Paula Pierce Lejes ES  
Joan Thomas Kaiserslautern District  
Julie D. Wallace Antille Consolidated School System  
South Debora Ingersoll    
Deborah Roth Bamberg ES  
West Hope Matthews Brussels District  
Eric Measells United Kingdom District  
Pacific East Bill Douglas Korea District  
South Randi Skelley Japan District  
Janis Wooten Okinawa District  
West Fumi Marquez Andersen ES  

On this page

    Open modal Return to top